Alboraia enceta el mes de juliol amb les seues Festes Patronals que tindrá lloc del 6 al 14 de juliol, les festes del Carme en Port Saplaya seran del 19 al 21 de juliol i les de La Patacona del 26 al 28 de este mes.
A continuació vos mostrem la programa oficial de les Festes Patronals i programa de les Festes del Carme i de les Festes de la Patacona.
PROGRAMA FESTES – ALBORAIA
Dilluns 1 de juliol
De 18h a 22h Open Frontón Ciutat d´Alboraia – Fins al 14 de juliol
Del 4 al 31 de juliol
19h Exposició Rememora Alboraia – Visita guiada – Casa de la Cultura José Peris Aragó
Horari: De 09 a 21h / Dissabtes: 09 a 14h
Divendres 5 de juliol -Preludi
18h Inauguració de l´Exposició de treballs de fi de curs del Taller municipal de Pintura en la Casa de la Cultura José Peris Aragó
18:30h Inauguració de l´Exposició de treballs de fi de curs de Dones Actives en la Seu de Dones Actives
19h Inauguració de l´Exposició de treballs de fi de curs de les Ames de Casa Tyrius
19:30h Inauguració de l´Exposició de treballs de fi de curs de Rosella Cultura i Art en el Centre Portalet, planta 1.
20h Inauguració de l´Exposició de maquetes de trens i VI Trobada de Mòduls HO Alboraia en el Centre Portalet, planta 2.
22:30h Festival de Colles de Dolçaina i Percussió – Plaça de la Constitució
Dissabte 6 de juliol – Inici Festes
19h Festival de Guitarras Esteve Vila d´Alboraia – Orquesta Corda Polsada SMA – Auditori Municipal
19:30h Clap Clap Itinerant – Corral Kaos de Scura Splats – Pl. de la Constitució
20:30h Acte d´obertura de la Fira per l´alcalde, Miguel Chavarría i la Corporació municipal de l´Ajuntament acompanyant amb la Colla de Dolçainers i Percussió de la Societat Musical d´Alboraia – Recinte Firal
23h Orquesta Pato – Recinte Firal
Diumenge 7 de juliol – Corpus Christi
08h Despertà amb la Colla de Dolçaines i Percussió de la Societat Musical d´Alboraia
Recorregut: Plaça de la Constitució, carrers Abadia, Miracle, Molí, Colón, Cabanyal, Miraculosa, plaça Mestre Clavel i plaça Constitució fins a l’Església Parroquial.
09h VII Concurs de Pesca Esportiva «Carro Valenciano» – Marina de Port Saplaya
12h Missa en honor al Corpus Christi – Església Parroquial
16:30h Galotxa – Carrer Moli
18:30h a 20h Activitat de juventut – Festa de l´aigua i Holi Party – Passeig d´Aragó
19:30h Balls del Corpus pel grup de dansa i tabalet i dolçaina de la Societat Musical Alboraia
Recorregut: Plaça de la Constitució, carrers Abadia, Miracle, Molí, Colón, Cabanyal, Miraculosa, plaça Mestre Clavel i plaça Constitució fins a l’Església Parroquial.
20h Entrada de la Murta acompanyada amb la Colla de Dolçaines i Percussió de la Societat Musical d´Alboraia.
Recorregut: Plaça de la Constitució, carrers Abadia, Miracle, Molí, Colón, Cabanyal, Miraculosa, plaça Mestre Clavel i plaça Constitució fins a l’Església Parroquial.
21h Processó del Corpus Christi acompanyada amb la Colla i la Banda de la Societat Musical d´Alboraia i al finalitzar focs d´artifici a càrrec de la Pirotecnia Europlà.
Recorregut: Plaça de la Constitució, carrers Abadia, Miracle, Molí, Colón, Cabanyal, Miraculosa, plaça Mestre Clavel i plaça Constitució fins a l’Església Parroquial.
22:30h Ramonets: Flipa – Recinte Firal
23:30h Concert: «BIG BAND BLUE» de la Societat Musical d´Alboraia – Recinte Firal
Dilluns 8 de juliol – Sant Roc
12h Missa en honor a Sant Roc – Església Parroquial
13:30h Rotllos i ciris de Sant Roc – Pl. de la Constitució
- Tradicional benedicció dels rotllos i dels ciris amb acompanyament de tabal i dolçaina
- Focs d´artifici
- En finalitzar, entrega d´aliments al Cottolengo del Pare Alegre
18:15h Operetta & The Enchanting Music – Concert de rimes clàssiques – Teatre L´Agricola
20h Passacarrer pels Clavaris de Sant Roc – Eixida de la Sucrera, parque de las vías, Tavernes Blanques i plaça de la Constitució
21h Processó a Sant Roc pels Clavaris acompanyats de la Banda de la Societat Musical d´Alboraia
Recorregut: Plaça de la Constitució, carrers Abadia, Miracle, Molí, Colón, Cabanyal, Miraculosa, plaça Mestre Clavel i plaça Constitució fins a l’Església Parroquial.
22:30h Focs d´artifici per la Festa de Sant Roc amb Europlà – Pl. de la Constitució
22:30h Festival de Play-Backs de les Falles d´Alboria – Recinte Firal
Dimarts 9 de juliol – Dia de l´Orxata
10h i 12h ORXATA EXPERIENCE – Orxata Tour amb Món Orxata i Alqueria del magistre
10h i 18h ORXATA EXPERIENCE – Taller d´orxata amb l´Alqueria Maria Llistar – Planta i Cull
12h ALBORAIA BRESSOL DE L´ORXATA. Repartiment d´Orxata per l´Ajuntament d´Alboraia amb la col·laboració del Gremi d´Orxaters Artesans d´Alboraia, emenitzat per la Colla de Tabal i Dolçaina de la Societat Musical d´Alboraia – Avinguda de l´Orxata
19:30h Passeig de les vies. Roda de Marea Danza – Plaça del Carme
20h Concert Societat Musical d´Alboraia – Auditori Municipal
23h Orquestra Scream – Recinte Firal
00h Repartiment d´orxata al Recinte Firal
Dimecres 10 de juliol – Sant Cristòfol
08h Despertà amb la Colla de Dolçaines i Percussió de la Societat Musical d´Alboraia
Recorregut: Plaça de la Constitució, carrers Abadia, Miracle, Molí, Colón, Cabanyal, Miraculosa, plaça Mestre Clavel i plaça Constitució fins a l’Església Parroquial.
12h Missa en honor a Sant Cristòfol – Església Parroquial
13h Benedicció de vehicles a l´Església – Pl. Constitució
18h III Certamen Internacional de guitarra Vila d´Alboraia – Teatre L´Agricola
19:30h Clap Clap. Plaça Teresa Gil de Vidaure
20h Entrada de la Murta.
Recorregut: Plaça de la Constitució, carrers Abadia, Miracle, Molí, Colón, Cabanyal, Miraculosa, plaça Mestre Clavel i plaça Constitució fins a l’Església Parroquial.
21h Processó a Sant Cristòfol amb l´acompanyament de la banda de la Societat Musical d´Alboraia
Recorregut: Plaça de la Constitució, carrers Abadia, Miracle, Molí, Colón, Cabanyal, Miraculosa, plaça Mestre Clavel i plaça Constitució fins a l’Església Parroquial.
22h Focs d´artifici a càrrec de la Pirotècnia Europlà – Carrer Cervantes
23h Punt violeta d´informació i assessorament. Fins tancament del recinte firal
23h Orquesta Montecarlo – Recinte Firal
Dijous 11 de juliol – Sant Isidre Llaurador
12h Missa en honor a Sant Isidre Llaurador – Església Parroquial
18h III Certamen Internacional de guitarra Vila d´Alboraia – Teatre L´Agricola
19h Benedicció d´animals – Plaça del Mestre Clavell i carrer de la Miraculosa
19:30h Nit de Paelles, amenitzada amb la música festiva de «La Xeranga» – Passeig d´Aragó
23h Punt d´Informació Jo Trie al Recinte Firal
23h Tokyo Band Orquesta – Recinte Firal
Divendres 12 de juliol – Dia dels nostres majors
11:15h Cercavila de l´Associació de Jubilats i Pensionistes d´Alboraia amb la Colla de Dolçaines i Percussió de la Societat Musical d´Alboraia – Centre d´activitats per a persones majors «Portalet»
12h Missa per als nostres majors – Església Parroquial
18:30h CORREBARS «Quinto i tapa» de l´Associació juvenil «La Colla» – Per a majors de 18 anys
Punt de trobada al carrer Valencia, 25
19h Cercavila amb els nostres majors de l´Associació de Jubilats i Pensionistes d´Alboraia acompanyats amb la Colla de Dolçainers i Percussió de la Societat Musical d´Alboraia. – Centre d´activitats per a persones majors «Portalet»
19:30h Festa i berenar a la fresca per als nostres majors – Passeig d´Aragó
19:30h Clap Clap – Plaça Constitució
22h III Final Certamen internacional de guitarra Vila d´Alboraia – Teatre l´Agricola
22:30h Dansà del Poble – Carrer Sant Pancraci des de carrer Botànic Cavanilles fins a l´Església
23h Orquesta Eurforia – Recinte Firal
Dissabte 13 de juliol – Calderes i Alfàbegues
08h a 16h XI Concurs de Pintura a l´aire lliure «Pinta al carrer»
17h Exposició dels treballs presentats
18:30h Entrega de premis
14h Calderes d´Arròs amb fesols i naps al Parc de les Vies al costat del carrer Vicari Ricardo Belenguer
18h Repartiment i ofrena d´alfàbegues. Les Clavariesses de la Mare de Déu d´Agost faran un repartiment i una ofrena d´alfàbegues. Recorregut: Plaça de la Constitució, carrers Abadia, Miracle, Molí, Colón, Cabanyal, Miraculosa, plaça Mestre Clavel i plaça Constitució fins a l’Església Parroquial.
19:30h Clap Clap. Passeig d´Aragó
22h Noche temática ibicenca de l´associació juvenil «La Colla» – Caseta de la Colla al Recinte Firal
23h Punt Violeta al Recinte Firal
23h Orquesta Máxima -Recinte Firal
Diumenge 14 de juliol – Mare de Déu d´Agost
11:30h Cercavila de les Clavariesses de la Mare de Déu d´Agost acompanyades amb la Colla de Dolçaines i Percussió de la Societat Musical d´Alboraia. Recorregut: c/ Julio Just, eixida cap a l´Església per carrer Tavernes Blanques fins al Plaça de la Constitució.
12h Missa solemne a l´Assumpció de la Mare de Déu d´Agost – Església Parroquial
18h Entrada de la murta amb les Clavariesses de la Mare de Déu d´Agost amb l´acompanyament de la Colla de Dolçaines i Percussió de la SMA
Recorregut: Plaça de la Constitució, carrers Abadia, Miracle, Molí, Colón, Cabanyal, Miraculosa, plaça Mestre Clavel i plaça Constitució fins a l’Església Parroquial.
18 a 21h Unflables infantils amb Esport Actiu – Passeig d´Aragó
21:15h Cercavila de les Clavariesses de la Mare de Déu d´Agost amb la Banda de la Societat Musical d´Alboraia. Recorregut: Plaça de la Constitució, carrers Abadia, Miracle, Molí, Colón, Cabanyal, Miraculosa, plaça Mestre Clavel i plaça Constitució fins a l’Església Parroquial.
21h Solemne processó a l´Assumpció de la Mare de Déu d´Agost amb les Clavariesses, acompanyades per la Colla i Banda de la Societat Musical d´Alboraia.
Recorregut: Plaça de la Constitució, carrers Abadia, Miracle, Molí, Colón, Cabanyal, Miraculosa, plaça Mestre Clavel i plaça Constitució fins a l’Església Parroquial.
22h Focs d´artifici per la festivitat de la Mare de Déu d´Agost – Pl. de la Constitució
23h Correfoc realitzat per Dimonis de l´Avern. Recorregut: Esplanada estació Pintor Peris Aragó, carrer Botànic Cavanilles fins al Passeig d´Aragó.
Dilluns 15 de juliol – Dia dels nostres difunts
20h Missa pels nostres difunts – Església Parroquial
Dissabte 29 de juliol – Nit d´Albaes
20:45h Sopar Popular – Pl. de la Constitució
22h Actuació Musical – Pl. de la Constitució
00:15h Nit d´Albaes – Pl. de la Constitució
Diumenge 6 d´agost – Festivitat del Santissim Crist de la Providència
08:30h Despertà – Recorregut de la volta processó
11:30h Passacarrer – Recorregut de la volta de processó
12h Missa Solemne en honor al Santíssim Crist de la Providència – Església Parroquial
13:15h Mascletà – Pl. de la Constitució
18h Entrà de la murta i clavellons – Recorregut de la volta de procesó
20:30h Passacarrer – Recorregut de la volta de processó
21h Solemne processó al Santíssim Crist de la Providència – Volta de la processó
22:15h Focs d´artifici – Pl. de la Constitució
PROGRAMA FESTES DEL CARMEN 2024 – PORT SAPLAYA
Divendres 19 de juliol – Dia de la Musica
18h Mercat d´Artesania d´Alboraia – Passeig martitim de Port Saplaya
23h II Festival de Guitarras Esteve Vila – Plaça de la Senyoria
Dissabte 20 de juliol – Dia de l´Orxata
11h Alboraia Bressol de l´Orxata – Repartiment d´orxata a la Plaça de la Senyoria
19h Mercat d´Artesania d´Alboraia – Passeig maritim de Port Saplaya
23h Punt Violeta – Plaça de la Senyoria
20h Nit de Paelles – Plaça de la Senyoria
23h Orquesta Erosión – Plaça de la Senyoria
Diumenge 21 de juliol – Dia del Carme
19h Mercat d´Artesania d´Alboraia – Passeig maritim de Port Saplaya
20h Missa solemne en honor a Nostra Senyora del Carme – Capella de Port Saplaya
21h Processó marinera – Marina de Port Saplaya
Festes de la Patacona
Divendres 26 de juliol
Activitats diverses de les associacions de Patacona
20h Sopar amb música d´ambient
Dissabte 27 de juliol – Dia de l´Orxata
11h Alboraia Bressol de l´Orxata – Repartiment d´orxata – Plaça General Basset
12h Unflables – Pl. General Basset
14h Paelles organitzades per la Falla Platja Patacona – Camí de Vera – Plaça General Basset
23h Punt violeta – Plaça General Basset
23h Orquesta – Plaça General Basset
Diumenge 28 de juliol
Activitats diverses de les associacions de La Patacona – Plaça General Basset